Kašelj lahko lajšate doma

kašelj

Kašljanje je obrambni mehanizem telesa denimo na tujke ali prah. Kašelj se lahko pojavi zaradi različnih vzrokov, zato je tudi način zdravljenja različen. Pa si poglejmo, kateri so vzroki za kašljanje in kako si lahko pomagate lajšati težave s kašljem.



Med najpogostejšimi vzroki za nastanek kašlja so seveda najrazličnejše okužbe. Lahko gre za prehlad, gripo, pljučnico, bronhitis. Do kašlja lahko pride tudi zaradi vnetja sinusov ali grla in bronhiolitisa. Četudi ste že preboleli okužbo dihal, boste imeli lahko težave s kašljanjem še nekaj mesecev, kar je povsem običajno in vas ne rabi skrbeti. Kašelj se lahko pojavi tudi kot posledica povečane tvorbe ali zastajanja sluzi, ki iz zadnjega dela nosne votline drsi navzdol proti grlu povzroča draženje. Dokaj pogosta vzroka za nastanek kašlja sta tudi astma in kronična obstruktivna pljučna bolezen. Med pogoste dejavnike za nastanek kašlja spada tudi kajenje – v tem primeru govorimo o kroničnem kašlju, ki je najhujši zjutraj, tekom dneva pa se nekoliko umiri. Akutno kašljanje se lahko pojavi tudi kot posledica tujka v dihalnih poteh, denimo koščka hrane ali manjše igrače, kar je sploh nevarno pri majhnih otrocih. Potem pa poznamo še malo morje najrazličnejših vzrokov, ki lahko povzročajo kašljanje – alergije, poškodbe glasilk, srčno popuščanje, tuberkuloza, cistična fibroza, pljučni rak in še bi lahko naštevali. Nekaterim kašljanje povzročajo tudi določena zdravila, denimo za uravnavanje krvnega tlaka. Seveda pa poznamo tudi psihogene vzroke za kašljanje, denimo stres, strah, jeza, skrb ipd. In kako si pomagati pri težavah s kašljem? Posežete lahko po odličnih pastilah, ki vsebujejo izvlečke islandskega lišaja, pomaga vam tudi bršljan, ki olajša izkašljevanje – vsebujejo ga zdravila rastlinskega izvora, denimo Prospan, najdete pa ga v obliki pastil, šumečih tablet in pastil. Sirup iz smrekovih vršičkov tudi pomaga – lahko ga izdelate sami ali ga kupite v lekarni. Kašelj lahko učinkovito lajšamo tudi z vdihovanjem vodne pare z različnimi dodatki, npr. soli ali kakovostnih eteričnih olj. Pomagate pa si lahko tudi z različnimi povitki, denimo čebulnimi ali krompirjevimi, kompresami z ingverjem, ki jih položite na kožo ipd.

Težave s kašljem se lahko pojavijo zaradi najrazličnejših vzrokov, od prehlada do kajenja. Težave si lahko lajšate z različnimi zdravili – nekatere lahko pripravite sami, druge kupite v lekarnah.

Categories:

Tags:

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: