Poročni make up in vse kar morate vedeti o ličenju na ta pomemben dan


Preden se prav zares prične poročna sezona in čas ko se neveste spremenijo v bridezille, je še en pomemben opravek, ki ga nevestice nikakor ne bodo izpustile iz seznama popolne poroke. To je poročni make up! Ker so profesionalni make up artisti običajno zasedeni že mesece ali celo leto vnaprej, smo za nekaj nasvetov o poročnem ličenju ter izbiri pravega make up artista povprašali priznano umetnico ličenja Sandro Pranjić, ki dela pod lastno znamko Sfumato make up. Bodoče nevestice, preberite pozorno!

So v poročnem ličenju kakšni trendi ali gre bolj za neko stalnico in tradicijo, kaj je za nevesto primerno in kaj ne?

Sandra Pranjić: So in niso. Tako kot v modnem svetu, tudi v poročnem vsako leto napovejo novosti in podajo smernice. Smisel trendov seveda ni v tem, da jim slepo sledimo, ampak predvsem v tem, da jih znamo vkomponirati v svoj vsakodnevni videz. To potem imenujemo stil. Ko govorimo o poročnem ličenju, ne govorimo o muhi enodnevnici, ampak o videzu, ki bo aktualen tudi čez 30, 50 let, ko se bo poročni par spominjal svojega poročnega dne ob gledanju fotografij. Popoln primer takih nevest sta npr. Audrey Hepburn in Grace Kelly, katerih fotografije neveste še danes uporabljajo za referenco. Prva je pri svojem poročnem videzu izpostavila obrvi, ki so bile tako značilne zanjo, v lase pa vpela venec vrtnic, ki so poudarile tako njeno ženstvenost kot igrivost. Grace Kelly pa je poosebitev večne elegance. Z nežnim, minimalističnim ličenjem ter lasmi, odmaknjenimi z obraza in spetimi v figo, je poudarila svoje nežne poteze in mladost.

Če povzamem, v poročnem ličenju je edini trend, ki bo večno trajal, trend “bodite najboljša različica sebe”. Kot, da bi za seboj imeli najmanj deset ur spanca. Delovati morate naravno, urejeno, vendar ne pretirano, v ospredju naj bo še vedno vaša poročna obleka. Neveste naj poudarijo svoje najboljše poteze obraza, izpostavijo kar jim je na lastnem telesu všeč, so videti tako kot jih vidijo svojci in znanci vsak dan, ampak poudarjam, najboljša inačica sebe.

Poročni make up Sfumato make up, foto: Iva Novak

Poročni make up Sfumato make up, foto: Iva Novak

Torej kateri so trendi v letu 2015, ki bi jih bilo primerno potem takem vklopiti v poročni videz neveste?

Sandra Pranjić: Kar nekaj jih je takih, katere bom tudi sama poskusila vključiti v svoje delo letos. Zadnja leta smo lahko opazovali veliko rož v laseh, od nežnih potonik, do že skoraj ogromnih vencev vrtnih rož. Rože v laseh se sedaj manjšajo, recimo koščki šlajerja tu in tam vpeti v nežne valove in dekonstruirane kitke, kot smo jih lahko videli na poročnem modnem tednu pri Marchesi. Ko sem že omenila lase, spete v kite, to je trend, ki se bo še lep čas obdržal. Skoraj lažje bi bilo našteti oblikovalce, ki letos niso izbrali kitk pri predstavitvah svojih kolekcij. Razlika iz prejšnjih let je, da so letos še bolj dekonstruirane, gre za na pol dovršene kite, nepopolne, kjer ni pomembno, če kakšen las skoči iz kitke. Tudi nežni valovi, mat teksture las, ki ustvarijo videz surferske neveste, z lasmi posušenimi v vetru, soli in soncu. Na splošno so stroge oblike mimo, poudarek je na volumnu in naravnem gibanju las. Za ljubiteljice večne klasike pa še vedno ostajajo nizko spete fige in bogati čopi, ki bodo tudi nizko speti na tilniku.

Poročni make up v znamenju zemeljskih tonov, z velikim poudarkom na barvi leta 2015, marsali. Gre za opečnato, rjavordečo, skoraj bordo, barvo znamenitega vina, ki ga pridobivajo v okolici mesta Marsala na Siciliji in se odlično poklopi s, že nekaj časa prevladujočim, trendom vračajočih se 90-ih let. Medtem, ko bodo mat, rjavo bordo ustnice morda nekoliko premočne za spomladansko ali poletno poroko, ne vidim nobenega vzroka zakaj ne bi bile videti čudovito na jesenski ali zimski poroki, v kombinaciji z jesenskimi barvami listja in šipkom. Pogumen trend, ki so ga neveste v tujini lepo sprejele, je bil tudi popolnoma nag obraz, brez kakršne koli uporabe ličil. Viktorijanski lepotni trend, za katerega velja, da je uporaba ličil praktično prepovedana, bo tudi letos prisoten. Vidna tekstura kože, zdrav sijaj, brez pretirane uporabe podlage in korektorja, velik poudarek bo torej predvsem na pripravi, negi kože. Letos, kot smo lahko videli na revijah Reem Acre in Claire Pettibone, je nadgrajen še z nežnimi, rožnatimi ustnicami in lici, ki so videti kot, da bi jih nekdo rahlo uščipnil. Francoska manikira je že zdavnaj pozabljena, moderne so nežne, pastelne roza barve, kot tudi minimalistični geometrijski vzorci – trend povzet iz grafičnega oblikovanja, kjer gre za izkoriščanje praznega prostora (ali negativnega prostora).

Vračanje k naravnemu videzu, praviš. Ali so potem veliki kodri in senčenje obraza v stilu Kim Kardashian končno mimo?

Sandra Pranjić: Na mojo veliko žalost – ne. Tehnika senčenja in svetlenja (ang. contouring) v svetu ličenja ni nič novega, v zadnjem desetletju pa je neverjetno pridobila na popularnosti, tudi po zaslugi Kim Kardashian. No, Kim ni izumila tople vode, saj si je tehniko enostavno izposodila. Pretiravanje v oblikovanju obraza, ekstremno ožanje nosu, ostro poudarjanje ličnic, visoko privzdignjene obrvi, ki so ob korenu nosu le rahlo zasenčene, potem pa se v vse temnejših odtenkih prelivajo v ostro začrtane konice, “Instagram obrvi” pač, “kuhanje” pudra ( ang. cooking make up), ogromne umetne trepalnice … vse to so tehnike, ki jih že desetletja uporabljajo kraljice preoblačenja, t. i. drag queens.

Gre za pretiravanje, ekstremne videze, groteskno izmaličenje ženske podobe, namenjene umetniškemu izražanju in gledališkemu performansu, ki temelji na kulturi šoka. Zakaj bi si neka ženska želela tako izgledati, pač ne razumem. Hočem povedati, da smo ženske, emancipaciji in vsem pridobljenim pravicam navkljub, še vedno nežnejši spol in bi to našo feminilnost, ženstvenost morale poveličevati, biti ponosne nanjo. Grobost pa prepustiti moškim. In drag queenom. Na koncu dneva pa je vse to le make up, katerega najlepša plat je, da topla voda in milo vse spereta. Zato ni nič narobe s poigravanjem z različnimi videzi, danes tako, jutri drugače. Razen pri poroki, tam naj neveste morda razno eksperimentiranje raje opustijo.

Poročni make up Sfumato make up, foto: Ana Gregorič

Poročni make up Sfumato make up, foto: Ana Gregorič

Kako je z moškim make upom, se ženini tudi poslužujejo tvojih storitev?

Sandra Pranjić: Tudi, zakaj pa ne. Razložim jim, da to ni več tabu tema, saj je poroka le dan, ko si želijo izgledati karseda najbolje. Če se potrudijo s pričesko, poročno obleko, čevlji in drugimi detajli, obraza ne bi smeli zanemariti. Ko jim še podrobno razložim, da moški make up ni enak kot ženski, da se ne bo preslikal na obleke, da se ga praktično sploh ne vidi, zgledajo samo čudežno naspani, popolnoma spočiti in mladostnejši, se skoraj večina odloči za ličenje. Moškim ni več vseeno kako so videti in zakaj ne bi bili videti odlično na tako pomemben dan? Da ne omenim hvaležnosti fotografov, saj po navadi imajo pri obdelovanju slik več dela z ženinom kot pa nevesto, saj morajo nevtralizirati razne rdečice, pigmentacijo, nepravilnosti na obrazu. Pretiravanje s Photoshopom namreč velikokrat ustvari nenaravne, preveč izumetničene fotografije. Zato je bolje za večino teh zadev poskrbeti predhodno, z ličenjem.

Glede na to, da je poudarek na naravnem videzu in preprostosti, bi lahko neveste tudi same poskrbele za svoj videz? Na kaj morajo bit neveste pozorne, če si same delajo poročni make up?



Sandra Pranjić: Nasprotno, naravni videz oz. no-make up-make up je eden najtežjih videzov. Veliko lažje je nagrmaditi tono pudra na obraz in narediti masko, kot pa narediti praktično neopazno podlago in pri tem še vedno prikriti vse nepravilnosti, kot so rdečica, mozoljčki, podočnjaki in razpokane kapilare. Milijoni in milijoni dolarjev in evrov se vsak dan zapravijo za dosego naravnega videza. A vendar, če se morda poročite v tujini, če je vaš poročni budžet omejen in si profesionalnega ličenja ne morete privoščiti, če ste tudi sami profesionalni make up artist (hm, za take bo tak nasvet odveč?), če ste Kate Middleton (mimogrede, Kate je predhodno opravila tečaj ličenja pri make up artistki Arabelli Preston) … kateri koli pač razlog imate, da boste svoje poročno ličenje opravile same, svetujem naslednje:

1. Vlagajte v svojo kožo. Noben puder in korektor nista videti tako dobro, kot je videti lepa koža. Če se sliši še tako klišejsko, zadostne količine vode na dan (vsaj 2-3 litre) in zadostna količina spanca delata čudeže. Kožo pripravite na poroko mesece in mesece prej, spremenite svojo prehrano, obogatite jedilnik s sokovi iz sveže zelenjave in sadja. Predvsem tiste, bogate z vitaminoma A in C, ki skrbita za proizvajanje kolagena, preprečevanje gub in glajenje kože, medtem ko so razna semena in oreščki bogati z vitaminom E, ki je močan antioksidant in nujen v boju s prostimi radikali. Če imate problematično kožo, predvsem problem z aknami, se dieti posvetite še toliko bolj. Izogibajte se hrane z visokim glikemičnim indeksom (torte, piškoti, čokolada, sladkane pijače, bel kruh, bel riž in krompir). Črtajte tudi mleko in vse mlečne izdelke, saj tudi slednji znatno poslabšajo akne. Redno čistite svojo kožo, ne hodite spati z make upom. Cigaret in alkohola, predvidevam, mi ni potrebno posebej opisovati.

2. Preizkusite svoj poročni make up veliko prej. Preizkusite različne videze, imejte jih na sebi cel dan, da presodite o obstojnosti make upa, kot tudi kaj si o njem mislijo vaši svojci in znanci. Odločite se kaj vam je na vašem obrazu najbolj všeč in to poudarite. Držite se pravila manj je več. Če se odločate med tem ali bi poudarili ustnice ali oči – sama pri poroki vedno izberem oči. Zakaj? Ker oči so ogledalo duše, v poročnem dnevu in poročni fotografiji igrajo veliko močnejšo vlogo kot ustnice. Nasmeh je sam po sebi očiten, ampak smejemo se lahko tudi samo z očmi. Če imate manjše oči, povešene veke, pomislite kaj bi lahko drugega poudarili – imate morda toliko lepše obrvi, dolge trepalnice? In ne nazadnje, če so rdeče ustnice vaš zaščitni znak, potem naj tudi na poročni dan ne bo nič drugače. Poskrbite le za obstojnost šminke in seveda nekoga, ki jo bo imel pri roki za vas, za tiste nujne male popravke. Ne pozabite privihati trepalnic, saj odprejo oko, oči izgledajo večje in naredijo pogled prijaznejši. Če niste vešče s kleščami za vihanje trepalnic, poskusite s čajno žličko. Internet je čudo, obstaja kar nekaj video vodičev na to temo, poiščite in preizkusite.

3. Mirna roka. Poročni dan je pač stresen. Če ne drugega, poln emocij. Ki poskrbijo, da se nam tu in tam trese roka, da ličenja preprosto ne moremo izvesti. Založite se s Perseni. In alkoholom. Močnim alkoholom, ne šampanjcem za otroke. Yup, I’ve said it! Eno šilce žganega za pogum in lahko greste naprej v poročni dan. Seveda, vse v mejah normale.

4. Time out oz. pol ure zase. Preden se do konca oblečete v svojo poročno obleko, si vzemite vsaj še 15 min do pol ure zase, brez raznih distrakcij v obliki mame, priče ali družic. Da se umirite in tudi v miru opazujte v ogledalu. Bi še kaj spremenili, dodali, poudarili? Spet, manj je več, zato ne pretiravajte z ličili takoj na začetku, saj je težje odstranjevati make up kot pa ga dodajati. Če ste zadovoljni s svojim videzom, čestitam, go get married!

Poročni make up Sfumato make up, foto: Ana Gregorič

Poročni make up Sfumato make up, foto: Ana Gregorič

Kaj je pri poročnem make upu najbolj pomembno? Obstojnost? Videz?

Sandra Pranjić: Izbira dobrega make up artista. Če je ta prava, ne bosta problem ne obstojnost ne videz.

Kako izbrati dobrega poročnega make up artista?

Sandra Pranjić: Imejte v mislih, da boste s to osebo preživeli zadnji dve uri svojega ne-poročenega življenja. Z vami bo v zelo intimnih in emotivnih trenutkih. Zato naj bo to “uravnovešena” oseba, ki bo znala pomiriti vas in vašo družino in prijatelje. Ki se bo znala postaviti tudi v ozadje, ko bo to potrebno. Ki bo zanesljiva in ne bo odpovedala tik pred zdajci. Z veliko izkušnjami, sposobna delati tako pod časovnimi kot drugačnimi pritiski. Poročni make up je eden od najbolj zahtevnih, saj se človek mora prilagoditi željam neveste. Ni tako kot v modnem ali filmskem svetu, kjer gre za ustvarjanje lika, ki smo si ga sami zamislili in mnenje modela ne šteje. Ni ponovitev, ni popravkov, videz moraš zadeti v nulo, nevesta si mora biti popolnoma všeč.

Biti mora tudi sproščena in hitro prilagodljiva oseba. Ne morem našteti primerov kolikokrat sem ostala popolnoma sama z nevesto in reševala na videz nemogoče situacije: od šivanja poročne obleke, ki se je raztrgala tik pred zdajci; urejanja pričeske brez kakršnih koli frizerskih pripomočkov, ko je nevesta v solzah prišla popolnoma nezadovoljna od frizerja; urejanja novega frizerja dve uri pred poroko, ko je prvotni odpovedal; ličenja v slabe pol ure, ker se je pri frizerju “zavleklo” na štiri ure; moje prometne nesreče zaradi poledice na cesti na poti k nevesti (ja, smo vse speljali tako kot je treba); pa vse do prečkanje meje s pretečenim potnim listom – dvakrat!

Nevesta še danes ne ve. Ker ji ni treba. Ker nevest to ne zanima oz. jim teh peripetij ni potrebno vedeti, saj je to njihov dan in vse kar morajo vedeti je to, da se na ta dan poročijo. Skratka, dober make up artist je psiholog, mediator, diplomat, strokovnjak kriznega komuniciranja, rokodelec na vseh področjih, … če skrajšam: dober poročni make up artist mora biti ena taka MacGyverska make up ninja. Ker živemu človeku se vse zgodi.

Poročni make up Sfumato make up, foto: Ana Gregorič

Poročni make up Sfumato make up, foto: Ana Gregorič

Kateri izdelki se vedno znajdejo v tvojem zabojčku, ko greš delat poročni make up?

Sandra Pranjić: Eeeeeem, na to vprašanje mi je kar nerodno odgovoriti. V bistvu … vsi? Sem control freak, delujem po principu nič me ne sme presenetiti in rada sem 100% pripravljena. Vedno se bojim pustiti kar koli doma, da ne bi ravno tistega potem potrebovala.

Katera vprašanja je dobro postaviti make up artistu oz. kaj lahko nevesta pripravi sama, pred poskusnim ličenjem, referenčne slike morda?

Sandra Pranjić: Seveda, referenčne slike videzov, ki so nevesti všeč. Morda kakšne slavne osebe kateri si želi biti podobna. Pri tem naj poudarim, da smo na koncu le make up artisti in ne plastični kirurgi, tako da se videzu skušamo približati oz. ga prilagoditi posameznici. Potrebno je povedati tudi kakšna je vsakodnevna rutina ličenja. Pa, če so prisotne tudi kakšne alergije na kozmetične izdelke, pogosti pojavi herpesa, dermatitisa inp.

Poskusno ličenje je čas za preizkus in postavitev vseh možnih vprašanj. Naj poudarim, da se velikokrat zgodi tudi, da neveste izberejo določen videz, ki ga sama zanje morda ne bi izbrala. Svojega mnenja ne poskušam vsiljevati, saj se mi zdi zelo pomembno, da nevesta sama ugotovi kaj ji je všeč. Nenazadnje je to njen dan. In morda na dan poskusnega videza ugane, da ji videz, za katerega je bila prepričana, da bo pravi, ne odgovarja ravno najbolj. Nič zato. Včasih je veliko bolj pomembno, da odkrijemo kaj vse nam ni všeč, kot kaj nam je. Pravzaprav se zmagovalni poročni make up začne prav na tej točki, ko uganemo česa ne želimo. Od tam greva z nevesto skupaj, naprej, proti pravemu, zmagovalnemu videzu. Tistemu, ki ženinu pusti odprta usta in prikliče prve solze v očeh. Takrat vem, da je moje delo dobro opravljeno.

Več informacij o poročnem ličenju Sfumato make up najdete na www.sfumatomakeup.com

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: